6D1YH74DR8

Drogeryjne półki wprost uginają się pod ciężarem kolorowych, kremowych, owocowych i specjalistycznych żeli pod prysznic. Część z nich dodatkowo może pełnić funkcję delikatnego peelingu do codziennego użytku, inne zostały wzbogacone olejkami, jeszcze inne kroplą balsamu do ciała. Z drugiej strony od pewnego czasu wyraźnie widać to, że coraz częściej wracamy do tradycji – a tu pojawiają się stare, dobre i sprawdzone mydła – zwłaszcza te w kostce – glicerynowe, zapachowe. Co różni oba kosmetyki i dlaczego żel pod prysznic zazwyczaj jest delikatniejszy od tradycyjnego mydła? Po co powinnyśmy sięgać chcąc dbać o urodę?

Mydło w kostce kontra mydło w płynie

Kiedy mówimy o mydłach mamy na myśli przede wszystkim dwa warianty tego kosmetyku: mydło w kostce i mydło w płynie, co wobec tego je różni? Tradycyjne mydła w kostce z jednej strony mają po prostu silniejsze działanie. Z drugiej strony, mimo, że doskonale usuwają brud, najczęściej mają zbyt wysokie, zasadowe pH, co skutkuje ingerencją w naturalny, kwaśny odczyn skóry, a tym samym – niszczenie płaszcza lipidowego, po ułatwienie przenikania drobnoustrojów i zanieczyszczeń wgłąb skóry, pogłębianie podrażnień i alergii i prowokowanie łuszczenia i zaczerwienienia skóry. Kiedy używamy zwykłego mydła do mycia ciała możemy sprawić, że skóra stanie się szorstka, napięta i wysuszona. Najbezpieczniej jest więc używać mydła do – na przykład – mycia rąk, ale zawsze w parze z kremem nawilżającym, który odżywi je i zapobiegnie nieprzyjemnym konsekwencjom. Jeśli lubisz sięgać po mydło, wybierz to w płynie – jest ono mniej skoncentrowane, a ze względu na płynną formułę, zazwyczaj dodatkowo wzbogacone nawilżającymi składnikami.

Żel pod prysznic: dlaczego to lepszy wybór?

Żele pod prysznic są o wiele delikatniejsze niż tradycyjne mydło, a ich formuła jest zaprojektowana w taki sposób, by utrzymywały naturalne pH skóry nie zmieniając go i utrzymując jej florę bakteryjną w naturalnej kondycji. Dodatkowo, niektóre z nich całkowicie pozbawione są mydła, a zamiast niego są wręcz wzbogacone w dodatkowe substancje nawilżające – ekstrakty roślinne, składniki mineralne czy naturalne olejki. Dzięki temu dobrze dobrany żel pod prysznic nie tylko oczyszcza skórę, ale także pielęgnuje ją i odżywia. Dla właścicielek suchej skóry najlepsze będą te posiadające w składzie oleje roślinne – z awokado, pestek winogron czy brzoskwini, które pozostawiają na skórze delikatną, zapobiegającą odwodnieniu warstwę ochronną.