wiosenne-spacery-1

Przychodzi wiosna a z nią przychodzi ochota na wiosenne spacery. Przynajmniej na tyle, na ile możemy sobie na nie pozwolić czasowo. Krokusy, pąki na drzewach, coraz częściej słońce – to wszystko powoduje, że chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu. No właśnie – świeżym. Czy na pewno wiemy, gdzie spacerujemy i czy powietrze, na które wystawiamy swoją skórę jest świeże?

Ostatnio bardzo modny w mediach stał się temat zanieczyszczonego powietrza. Smog – a więc utrzymująca się brudna „mgła”, która nas otacza jest zwłaszcza charakterystyczna dla okresu zimowego, kiedy ludzie ogrzewają swoje domy często niskiej jakości paliwem, które spalają w piecach. Ale ale, smog nie powstaje tylko i wyłącznie w paleniskach domowych. W centrach dużych miast podobny efekt daje natłok samochodów. I to właśnie powinien być sygnał alarmowy dla nas i – również – naszej skóry. Jeśli spacerujecie gdzieś, gdzie samochodów jest dużo zapomnijcie o zbawiennych efektach spaceru.

Jakie efekty może dawać przebywanie w miejscu, gdzie mamy zanieczyszczone powietrze? Niczym nowym jest stwierdzenie, że zdrowa skóra powinna oddychać. Jeśli w miejsce „oddychania” pojawia się wchłanianie groźnych substancji, znajdujących się w smogu takich jak pyły lub ozon efekt jest wręcz odwrotny. Po pierwsze – szybsze starzenie się skóry. A więc to, z czym tak wiele z nas próbuje walczyć – zmarszczki. Smog może również objawiać się częstszymi wypryskami czy wysypkami. Nie mówiąc o bardziej drastycznych efektach, związanych z wnikaniem szkodliwych substancji do komórek i ich mutacji, co w konsekwencji może powodować nawet nowotwory.

Przed wieloma objawami wpływu zanieczyszczonego powietrza na skórę chronią nas na szczęście kosmetyki. Nawet krem z filtrem, który zwykle stosujemy by chronić się przed skutkami przebywania na otwartym słońcu, częściowo zabezpieczy również przed tym, co czeka na nas w miejskim powietrzu. Nie oznacza to jednak, że spacery w takich warunkach są szczególnie polecane. Najlepiej jeśli na wiosenny spacer wybierzecie miejsce oddalone od ruchliwych arterii albo pozwolicie sobie na wypad za miasto. Będzie zdrowiej, przyjemniej i z pożytkiem nie tylko dla urody.