odzywka

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się czy odżywka, której używasz do pielęgnacji swoich włosów jest odpowiednia? Na rynku dostępnych jest wiele opcji, a wybór nieodpowiedniego produktu może obciążyć włosy lub sprawić, że będą one suche i łamliwe. Porady, jakie znajdziesz poniżej, pomogą ci dokonać właściwej decyzji co do zakupu najlepszego specyfiku!

 Zdefiniuj swój rodzaj włosów

Zanim wybierzesz odpowiednią odżywkę, powinnaś wiedzieć co ten produkt robi dla twoich włosów. Odżywek używa się zaraz po myciu głowy, a ich zadaniem jest przywrócenie nawilżenia utraconego przez stosowanie szamponu. Wygładzają one także łuski włosa i wyrównują w nich poziom pH, co w rezultacie zmniejsza plątanie włosów, zwiększa połysk i sprawia, że kosmyki są bardziej podatne na stylizację. Używanie odżywki jest ważne dla wszystkich rodzajów włosów, jednak nie każdy kosmetyk będzie odpowiedni dla twojego typu.

Zasada jest taka: szampon powinien być wybrany na podstawie kondycji twojego skalpu, zadaniem odżywki natomiast jest poprawa stanu włosów. Tym samym, jeśli problemem jest przetłuszczająca się głowa i suche końcówki (co jest powszechnym zjawiskiem), wybierz szampon, który dedykowany jest do przetłuszczającego się skalpu i odżywkę, która nawilży suche końce. Dlaczego? Ponieważ tak jak w przypadku twarzy, leczenie problemu przetłuszczającej się skóry głowy zaczyna się od odpowiedniego oczyszczenia. Przywrócenie właściwego nawilżenia włosom jest możliwe przez wybór odpowiedniej odżywki, a zadanie ułatwi ci odpowiedzenie sobie na pytania: czy twoje włosy są suche, zniszczone lub łamliwe? Czy są przetłuszczone, słabe, a może pozbawione blasku?

Włosy cienkie i przetłuszczające się

Jeśli twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania, możesz dojść do wniosku, że odżywka tylko pogarsza ich kondycję. Jednak istnieją preparaty przeznaczone do tego rodzaju włosów, wystarczy tylko wybrać właściwy, kierując się następującymi zasadami:

  • Unikaj odżywek, które nawilżają, wygładzają lub są stworzone do kręconych włosów. Takie preparaty za bardzo nawodnią i tym samym osłabią włosy. Na etykietach szukaj informacji, które mówią o zwiększaniu objętości  czy wzmacnianiu. Dodatek protein także dobrze działa na przetłuszczające się włosy. Te produkty mniej nawilżają i są bardziej skuteczne w usuwaniu nadmiernej ilości oleju.
  • Nakładając odżywkę unikaj kontaktu produktu ze skalpem. Nałóż małą ilość na środkową część/ końce włosów (tzw. koński ogon) i pamiętaj, by poświęcić odpowiednią ilość czasu na spłukiwanie. Bardzo często bowiem przetłuszczone włosy są efektem niewłaściwie spłukanej odżywki, dlatego na tę czynność poświęć przynajmniej 30 sekund.
  • Jeszcze zanim zastosujesz odżywkę, spędź chwilę na dowiedzeniu się, jak prawidłowo myć twój rodzaj włosów. Jeśli są one cienkie i przetłuszczające się, spróbuj najpierw nałożyć odżywkę, a dopiero potem użyj szamponu.

Włosy suche, zniszczone lub łamliwe

Kiedy twoje włosy są suche, zniszczone, a nawet łamliwe w dotyku, wybór odpowiedniej odżywki może zepsuć ci dobry humor. Ważne, by wybrać produkt, który zapobiegnie przyszłym uszkodzeniom. Unikaj wzmacniających czy zwiększających objętość kosmetyków. Do włosów, które są delikatnie przesuszone szukaj odżywek które nawilżają, wygładzają czy są dedykowane do włosów kręconych (szczególnie, jeśli twoje też się kręcą). Te kosmetyki są doskonałe do utrzymania nawilżenia bez zbędnego obciążania. Jeżeli natomiast twoje włosy są bardzo suche, zniszczone i łamliwe, wybieraj odżywki o mocniejszym działaniu. Szukaj produktów regenerujących, kontrolujących skręt i puszenie i takich, które chronią przed uszkodzeniami powstałymi pod wpływem temperatury. Do włosów suchych i zniszczonych wybieraj odżywki o konsystencji pianki lub w sprayu, nie obciążą one tak włosów jak te w formie balsamu.

Mini – przewodnik po odżywkach

Jeżeli twoje włosy nie są suche lub przetłuszczające się, możesz też dokonać wyboru na podstawie upragnionej fryzury:

  • odżywki nawilżające: świetna opcja dodania nawilżenia, blasku i wygładzenia włosów. Dedykowana posiadaczkom grubych i kręconych włosów
  • odżywka dodająca objętości: świetny wybór do włosów oklapniętych i słabych. Jeśli twoje kosmyki potrzebują podniesienia i dodania objętości, taka odżywka nie przytłoczy i nie obciąży twojej fryzury
  • odżywka wzmacniająca włosy: dobra dla zniszczonych, słabych czy łamliwych włosów.
  • odżywka wygładzająca/ do włosów prostych: mocno nawilża i wygładza, pomaga domknąć łuski włosa
  • odżywka do włosów kręconych/falowanych: produkty stworzone do tego typu włosów zazwyczaj bardzo nawilżają i pomagają zredukować efekt puszenia

Teraz pozostaje Ci tylko wybrać taki produkt, który będzie dedykowany do twojego rodzaju włosów i zacząć je odpowiednio pielęgnować! :)